Jak zbudować grę w zero godzin? Czy warto tworzyć grę w ramach nauki języka?

Image alt

Jestem wielkim zwolennikiem poznawania technologii metodą rzucania się od razu na głęboką wodę. Zaczynając moją przygodę z programowaniem popełniałem podstawowy błąd - czytałem książki dotyczące teorii języka. Taki sposób jest bardzo nieefektywny, dlatego że nie potrafimy czytając wyobrazić sobie, jak dany kod mógłby zostać zastosowany w praktyce. Dopiero po przetestowaniu języka, w czym bardzo pomocne były najróżniejsze tutoriale, otwierają się oczy. Nowe spojrzenie pozwala nam dużo lepiej i efektywniej przebrnąć przez labirynt językowych niuansów.


“Computer science education cannot make anybody an expert programmer any more than studying brushes and pigment can make somebody an expert painter.” — Eric S. Raymond

Teoretyczne wykształcenie informatyczne nie czyni nikogo programistą ekspertem, nie bardziej jak studiowanie pędzli i farb może uczynić kogoś malarzem ekspertem. Dlatego postanowiłem zacząć od części praktycznej, bo w końcu na tym polega programowanie. Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem podczas poznawania JavaScriptu było stworzenie prostej gry. Skoro posiadam już większość potrzebnych narzędzi, to dlaczego nie spróbować stworzyć gry w HTML5? Wybór padł na Framework PhaserJs, który jest świetny do tworzenia gier platformowych i pozwala na odpalenie takiej gry na stronie internetowej lub w dowolnym urządzeniu mobilnym.

# Jak zbudowałem grę w zero godzin?

Motywacją do budowy gry był dla mnie 0 godzinny Game Jam, wymyślony przez Sosa Sosowskiego, który polega na tworzeniu gry podczas zmiany czasu z zimowego na letni. Po godzinie budowania naszej gry czas zmienia się na letni, a zegar cofa się o godzinę. Gry zbudowane na tym Game Jamie można zobaczyć na stronie 0hgame.eu . Przyznam że wcześniej przerobiłem oficjalny tutorial Phasera i przygotowałem grafiki pixelart, które były bardzo pracochłonne. W trakcie Game Jamu sprawiłem że stworzona przeze mnie postać przysposobiła tajniki chodzenia. Nie ukrywam też, że trochę oszukałem, ponieważ godzina jest troszkę wyśrubowanym limitem, jak na połączenie wszystkich klatek animacji i zastosowanie fizyki.

# Jakie korzyści przynosi tworzenie gry w procesie nauki języka programowania?

Gamedev, to nie tylko klepanie kodu, ale cały kreatywny proces, który może otworzyć nas na wiele nowych rzeczy. Przy tworzeniu gry zahaczysz pewnie o takie tematy jak grafika, animacja, muzyka, user interface, fabuła, dialogi czy nawet sztuczna inteligencja. A wszystko to połączysz i uformujesz w gotowy produkt za pomocą kodu. Do tego dochodzi kolejna kwestia - urozmaicenie nauki. Kolejna aplikacja To Do, albo walidacja formularza? Gra z pewnością zapewni dużo więcej funu, a w tym właśnie o to chodzi, żebyś nie musiał się zmuszać do nauki.

# Jak zacząć przygodę z frameworkiem PhaserJs?

Najlepszym sposobem i zarazem najszybszym jest przerobienie oficjalnego tutoriala, znajdującego sie na stronie:
https://phaser.io/tutorials/making-your-first-phaser-game
Tutorial zapewnia wszystkie potrzebne grafiki i informacje, żeby bezboleśnie wytworzyć pierwszy ekran gry i sprawić żeby phaserowa maskotka poruszała się tak, jak podyktujemy to naszą klawiaturą. Jedynym problemem, który możemy napotkać na początku, jest wybór lokalnego serwera, w którym uruchomimy naszą grę. Tutaj przychodzę z pomocą ja i pokażę Ci, w jaki sposób zrobić to jak na webdevelopera przystało, czyli z wykorzystaniem gulpa.

 • Zainstaluj node.js https://nodejs.org
 • W terminalu (CMD dla Windows) przejdź do folderu z projektem i wpisz podaną komendę:
 • C:\projekt\> npm init
 • zainstaluj gulpa podaną komendą:
 • C:\projekt\> npm install --save-dev gulp
 • Potrzebny będzie też browser-sync, którego zainstalujesz podaną komedą:
 • C:\projekt\> npm install --save-dev browser-sync
 • Utwórz plik gulpfile.js z zawartością:
 • 	var gulp = require('gulp');
  	var browserSync = require('browser-sync');
  
  	gulp.task('reload', function() {
  		browserSync.reload();
  	});
  	
  	//jako "projekt" wpisz nazwę folderu z projektem
  	gulp.task('serve', function() {
  		browserSync({
  			server:'projekt'
  		});
  		gulp.watch('projekt/*.html', ['reload']);
  	});
  	
 • W końcowym kroku wystarczy tylko wpisać w terminalu:
 • C:\projekt\> gulp serve

Nasz projekt powinien otworzyć się w przeglądarce internetowej. Do gulpa dodaliśmy także task browser-sync, dzięki czemu każda zmiana, którą wprowadzimy w projekcie pojawi się od razu w oknie naszej przeglądarki pod adresem Localhost:3000.

# PhaserJs co dalej?

Jeśli już zbudujesz sobie w głowie zarys gry którą chciałbyś stworzyć, to warto zajrzeć do przykładów na stronie phasera znajdujących się w podanym linku https://phaser.io/examples. Jest tam wiele gotowych rozwiązań posegregowanych na najróżniejsze kategorie takie jak fizyka, obsługa klawiatury, animacje czy kamera. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a jeśli zagłębisz się w bardziej skomplikowany problem, to z pewnością pomoże Ci dokumentacja ze strony phasera, która z resztą jest bardzo przejrzyście napisana.

Dbając o kod, warto zainteresować się, jak podzielić poszczególne stany na pliki. Możemy zrobić to przy użyciu najnowszego standardu języka JavaScript, czyli ES6, lub łatwiejszą, klasyczną metodą. Wersję ES6 świetnie opisał Josh Morony:
https://www.joshmorony.com/level-up-your-phaser-games-with-es6/
Ale rozwiązanie Chada także jest bardzo dobre:
http://perplexingtech.weebly.com/game-dev-blog/using-states-in-phaserjs-javascript-game-developement

Wiele pomocnych postów udało mi się znaleźć także na forum programistów gier w HTML5, gdzie phaserowi poświęcony jest cały dział. Możesz znaleźć tam też informacje na temat innych, chociaż mniej popularnych frameworków do gier pisanych w języku JavaScript.
http://www.html5gamedevs.com/forum/14-phaser/

Published: March 18 2017

blog comments powered by Disqus